Dbałość o przestrzeń dziecka, a kształtowanie jego poczucia estetyki – czy istnieje związek?

Dbałość o przestrzeń dziecka, a kształtowanie jego poczucia estetyki – czy istnieje związek?

Instagram i inne popularne media społecznościowe pełne są pięknie wystylizowanych pokoików – oczekujący dziecka rodzice dokładają wszelkich starań, aby nowy członek rodziny dorastał w estetycznej przestrzeni. Jak z tylu inspiracji wybrać idealne rozwiązanie dla naszego dziecka? Jak dobierać meble i akcesoria do dziecięcych pokojów, aby nie tylko były wygodne i bezpieczne, ale również pozwalały rozwijać poczucie estetyki od pierwszych dni życia?

Wystrój dziecięcego pokoju – mniej znaczy więcej

Przestrzeń dziecka powinna być miejscem wytchnienia i wypoczynku. Powinna stwarzać warunki do rozwijania wyobraźni, być miejscem, z którego dziecko będzie czerpało pozytywną energię.

Warto pamiętać, że gust dziecka zmienia się diametralnie – z zamiłowania do koloru różowego płynnie przechodzi do bezwarunkowej miłości do barw stonowanych, lub odwrotnie. Warto więc stworzyć solidną bazę, złożoną ze zrównoważonych kolorów w pokoju malca. Biel, odcienie szarości czy beżu doskonale sprawdzą się w przypadku ścian, łóżek, szaf, regałów.. Dobrym kierunkiem jest również wybór klasycznej bryły mebli – prosta stylistyka sprawdzi się zawsze, niezależnie od zmieniającego się gustu dziecka, a dobrze dobrana, posłuży mu przez lata. Z większą swobodą i fantazją proponujemy natomiast dobierać dodatki i elementy wystroju, które łatwo zmienić (zasłony, obrazki, elementy oświetlenia czy akcesoria do przechowywania, pufy, krzesła, fotele). Bez trudu zamienimy je na nowe, gdy dziecku przestaną się podobać, lub będą niedostosowane już do jego wzrostu.

Pobudzamy wyobraźnię

Jeden przedmiot w oczach dziecka może spełniać wiele funkcji – jego sposób myślenia nie został jeszcze włożony w sztywne ramy. Możesz być zdziwiona, jakie nowe zastosowania Twoje dziecko znajduje dla zwykłego pudełka, ale też fotela czy łóżeczka. Dostępne łóżeczka, wyposażone w akcesoria gimnastyczne i dodatkowe moduły do zabawy, jeśli tylko są wykonane według norm bezpieczeństwa, będą nie tylko piękne, ale również zapewnią dziecku godziny zabawy (lub uatrakcyjnią mu chociażby wstawanie z łóżka – które dziecko nie chciałoby rozpoczynać dnia na własnym placu zabaw?). Prym wiodą modułowe meble, które możemy uzupełnić o drabinki, ściankę wspinaczkową, pochylnię, zjeżdżalnię, huśtawkę czy nawet rurę strażacką. Aby zachować spójność kompozycji, warto kupić zestaw mebli z jednej kolekcji – meble od różnych producentów, choć na pierwszy rzut oka podobne, mogą w widoczny sposób różnić się wykończeniami i kolorystyką.

Opanować chaos

Jakość przestrzeni, w której przebywa dziecko, przekłada się wprost na jego poczucie estetyki. Dobrze zaprojektowany pokój sprawi, że maluch od najmłodszych lat będzie nabierał wrażliwości estetycznej, kształtując swój gust. Powinno zależeć nam na zachowaniu porządku i harmonii w dziecięcym pokoju, niezbędne będą pudełka i kosze na zabawki oraz akcesoria. Niepoliczalne wręcz rzesze zabawek, feeria kolorów to to, co może nie tylko zaburzać estetykę malca, ale również go rozpraszać. Książki, zabawki i przybory plastyczne warto ukryć w pięknych pudełkach, w łatwo dostępnym dla dziecka miejscu – tak, aby w razie potrzeby samo mogło po nie sięgnąć i zadecydować, czym będzie się bawiło, i aby z łatwością mogło swoje skarby posprzątać.

Dodatki to idealna powierzchnia dla motywów ulubionych bohaterów z bajek i filmów. Plakaty, pościel czy ubrania z postaciami programów telewizyjnych to elementy, które możemy dynamicznie zmieniać, wraz ze zmieniającymi się zainteresowaniami dziecka. Unikniemy przy tym przeładowania dziecka nadmierną liczbą bodźców.

Starajmy się równocześnie nie popadać w skrajność sterylnego porządku, nie ograniczajmy wyobraźni i samodzielności dziecka w kształtowaniu jego gustu. To, co zdaniem rodzica jest piękne i modne, dla malucha nie musi być wcale wyznacznikiem jego własnych upodobań.