Dziecko i upał – kilka zasad pielęgnacji wiosną i latem

Dziecko i upał – kilka zasad pielęgnacji wiosną i latem

Gdy mróz daje nam się we znaki, zwykle z rozrzewnieniem wspominamy słoneczne, długie dni. Jak przygotować się do wiosny i lata, aby w pełni czerpać z pięknej pogody? Jak chronić dziecko przed upałami? Dziś podsuniemy Wam kilka wskazówek, które wprowadzą Was w pogodną aurę i pozwolą zadbać o komfort Waszych dzieci w gorące dni.

Pieluszka bambusowa – ukojenie dla skóry

Od dobrych kilku lat hitem wakacyjnej wyprawki są akcesoria wykonane z przędzy bambusowej. Coraz częściej spotykane są pieluszki bambusowe a także kocyki bambusowe, ręczniki, śliniaki, pościel…

Czym różni się tkanina bambusowa od bawełny i innych popularnych tkanin? Jeśli lubicie latem otulić się chłodem satyny lub jedwabiu, a przy tym chcielibyście, aby materiał oddychał oraz odprowadzał wilgoć ze skóry, warto bliżej przyjrzeć się tkaninie bambusowej. Wiskoza bambusowa ma przewagę również nad bawełną – poza właściwościami chłodzącymi, dobrze wykonana tkanina bambusowa lepiej chłonie wilgoć. Nie tylko więc przyjemnie otula ciało ale również zapobiega odparzeniu, odprowadzając wodę na zewnątrz, pozwalając jej następnie odparować z powierzchni pieluszki lub kocyka. Tkanina bambusowa jest odporna na zagniecenia, co również jest dużą zaletą jeśli nie jesteśmy fanami prasowania dziecięcych akcesoriów.

Wody!

Dziecku podajemy jak najczęściej czystą, niskozmineralizowaną wodę do picia. Wyjątek stanowią dzieci karmione wyłącznie piersią – tym podajemy możliwie jak najczęściej mleko mamy. Organizm malucha łatwo się odwadnia. Gdy dziecko staje się apatyczne i płaczliwe, daje nam pierwsze sygnały, że dzieje się coś niedobrego. W trakcie upałów szczególnie należy dbać o wystarczające nawodnienie malutkich organizmów.

Jeśli dziecko już stabilnie samodzielnie siedzi warto ustawić w zacienionym miejscu lub w domu, bądź mieszkaniu basenik lub dużą miskę z wodą. Malcowi ulżymy w upale pozwalając mu pochlapać się w letniej wodzie kilkanaście minut.

Wygoda i swoboda

Nie tylko z powodu komfortu ale także dla celów higienicznych warto latem zmieniać pieluszkę dziecku jak najczęściej. Wilgoć na skórze dziecka oraz brak dostępu powietrza mogą spowodować, że pupa malucha boleśnie się odparzy. Dodatkowo to doskonałe warunki do rozwoju bakterii, których nadmiar może powodować pojawianie się trudnych do wyleczenia, uciążliwych zmian na skórze.

Przy przewijaniu malca w domu warto zabezpieczyć przewijak bawełnianym pokrowcem, który wchłonie wilgoć i pot dziecka, pozostawiając skórę suchą. Pokrowiec na przewijak sprawi, że ciało malucha nie będzie przywierało bezpośrednio do syntetycznego materiału, nie będzie się dodatkowo pociło i odparzało. W terenie natomiast komfort w trakcie pielęgnacji podniesie przewijak turystyczny. Poręczną matę zmieścimy do każdej torebki, uchroni ona skórę dziecka przed bakteriami na publicznym przewijaku oraz przed kłującymi trawami, gdy przyjdzie nam zmieniać pieluszkę w parku lub w lesie. Mata turystyczna uchroni także siedzenie samochodowe gdy pielęgnujemy malca w podróży.

Dobrze jeśli pozwolimy maluchowi w wysokich temperaturach bawić się w domu swobodnie bez pieluszki. Na dwór zaś wystarczy pielucha i bambusowa pieluszka w przypadku najmłodszych lub bawełniane bądź lniane szorty i bluzka lub sukienka w przypadku starszych dzieci. Główki dzieci w każdym wieku powinny być chronione przed słońcem – bawełnianą czapeczką lub kapelusikiem.

Podsumowując – przewiewne materiały – bambusowa, bawełniana lub lniana tkanina, woda i ochrona przed słońcem to must have pielęgnacji maluchów w upały. W jaki jeszcze sposób Wy radzicie sobie gdy nastają długie, gorące dni?