Dwa w jednym – jak przegrodzić pokój dziecinny?

Dwa w jednym – jak przegrodzić pokój dziecinny?

Gdy mamy dwójkę dzieci a powierzchnia mieszkania lub domu nie pozwala nam wydzielić dla nich odrębnych pokojów, do dyspozycji mamy kilka sposobów na wyodrębnienie dla każdej z pociech jej własnej przestrzeni.

Niezależnie czy w pokoju zamieszkają brat z siostrą czy może dwójka rodzeństwa tej samej płci, każde z dzieci może wykazywać skrajnie odmienne zainteresowania i zamiłowanie do innego wystroju pokoju. Niezależnie zaś od wieku i zainteresowań każda z pociech potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie, aby wypoczywać, odrabiać lekcje, czytać czy odbywać tajne rozmowy z przyjaciółmi lub ukochanym.

Przytulny kąt tylko dla siebie

Aby zapewnić dzieciom choć odrobinę prywatności, możemy fizycznie oddzielić miejsce wypoczynku od ciekawskich oczu rodzeństwa.

Jeśli nie chcemy lub nie możemy wprost przedzielić pokoju ścianą, warto rozważyć rozdzielenie przestrzeni wysokim regałem. Mebel zapewni dzieciom trochę prywatności oraz będzie miejscem na wspólne zabawki, książki i ozdoby. Uzupełnieniem wspólnego regału mogą być kolorowe pojemniki i koszyki w ulubionych kolorach dzieci. Zapewnią one porządek i ochronę przed kurzem wspólnym lub indywidualnym bibelotom rodzeństwa.

Coraz częściej wykorzystywanym akcesorium, niewymagającym prac budowlanych, są zasłony. Ich zasadniczą zaletą jest duża dowolność montażu. Umieszczone na szynach można dowolnie zasłaniać, pozwalając całkowicie odciąć się od drugiej części pokoju, lub przeciwnie, odsłaniać, aby stworzyć przestrzeń do wspólnej zabawy. Przewagą zasłon jest możliwość szybkiego demontażu a także, w przypadku dwustronnych kotar, dostosowanie kolorystyki do wystroju w guście każdego z dzieci.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie parawanu lub montaż drzwi przesuwnych. Pierwsza opcja pozwala na złożenie tak stworzonej ścianki w razie potrzeby. W drugim przypadku, jeśli drzwi zamontowane zostaną na całej szerokości pomieszczenia, nie mamy możliwości szybkiej zmiany aranżacji. Z drugiej jednak strony, stosując duże drzwi przesuwne, umożliwiamy dzieciom izolację od dźwięków z drugiego pokoju.

Umowny podział – kolorystyka i dodatki

Aby rozdzielić pokoje dwójki dzieci nie musimy jednak stawiać fizycznej bariery. Jeśli dzieci nie mają nic przeciwko, podział może być umowny – osobowość każdego z dzieci możemy podkreślić kolorami ścian i motywami przewodnimi dodatków w każdej z części pokoju. Do rozdzielenia części pokoju dla dwójki dzieci sprawdzą się kolorowe tapety, które dostosujemy do gust każdego z nich.

Meble każdego z dzieci możemy ustawić w przeciwległym końcu pomieszczenia. Aby podkreślić unikalny styl dzieci, część przestrzeni każdego z nich warto uzupełnić wybranymi przez nie dodatkami, np. dywanami w ulubionych barwach czy pufami lub fotelami o ciekawych kształtach. Girlandy i wesołe obrazki sprawią, że kąciki dla dzieci staną się przytulne a kolorowe poduszki i narzuty uprzyjemnią czas spędzony na łóżkach.

Różne poziomy

Jeśli dysponujemy małym pokojem, doskonałą opcją może okazać się podział przestrzeni pomiędzy dziećmi w linii góra – dół. Miejsce do wypoczynku, ale także akcesoria do nauki i zabawy dla starszego dziecka umieśćmy w górnej części pokoju. Dziecko w wieku szkolnym z łatwością dostanie się na wyższy poziom piętrowego łóżka. Starszemu rodzeństwu wygodniej też będzie sięgać do górnych szuflad regału czy na górne półki na książki. Maluch natomiast, ze względu na bezpieczeństwo i możliwości poznawcze, niech zajmie materac umieszczony nisko nad podłogą lub na podłodze. Samodzielne ubieranie i zabawę ułatwimy mu, gdy jego odzież i drobiazgi umieścimy w dolnych szufladach i nisko umieszczonych półkach regału. Jeśli mieszkanie jest zbyt niskie na piętrowe łóżko, warto rozważyć takie, w którym zamontowany jest dodatkowy, wysuwany materac.

Dzielenie pokoju bywa trudne dla rodzeństwa – w zależności od temperamentów relacje między dziećmi mogą być ciepłe lub powodować, że pomiędzy niepokornymi duszami pójdą iskry. Niezależnie od tego, dzielenie wspólnej przestrzeni może nieść wiele zalet. Konieczność wspólnego życia w jednym pokoju uczy szacunku dla indywidualizmu drugiej osoby, umiejętności dzielenia się czy rozwiązywania konfliktów. A może brat lub siostra stanie się powiernikiem największych sekretów?