Jak urządzić pokój dla noworodka?

Jak urządzić pokój dla noworodka?

Przestrzeń w pokoju noworodka powinna być przede wszystkim funkcjonalna dla jego rodziców oraz zagospodarowana tak, aby zapewniać malcowi zdrowy rozwój. Pokój stworzony w oparciu o produkty najwyższej jakości będzie bezpieczny dla dziecka. Trwałe i estetycznie wykonane mebelki będą cieszyć oko przez długi czas.

Minimalizm - sztuka umiaru

Urządzając pokój dla nowego członka rodziny, ulegamy pokusie przeładowania przestrzeni kolorowymi dodatkami, a niezliczone szafki i szafeczki, regały i półki wydają nam się niezbędne. Spodziewając się pierwszego dziecka, nie wiemy, co w rzeczywistości przyda się w opiece nad malcem, zakładamy więc, że im więcej mamy pod ręką, tym lepiej. Nie odbierając sobie przyjemności przygotowań oraz dając upust syndromowi „wicia gniazda”, warto jednak skupić się na podstawach. Choć czasem trudno się powstrzymać, warto zacząć od niezbędnego minimum, które zapewni dziecku spokojny wypoczynek oraz będzie funkcjonalne dla rodziców.

Jeśli zamierzacie odświeżyć pokoik przed przyjściem na świat dziecka, zróbcie to jak najwcześniej. Pomieszczenie będzie wymagało dobrego przewietrzenia, aby zniwelować zapach farby, lakieru do podłóg i innych środków stosowanych w trakcie remontu. Warto zwrócić też uwagę na dobór farb – powinny być nietoksyczne, dostosowane dla alergików, a wybierane kolory - neutralne. Pokój powinien być jasny, zapewniający komfort dziecku nie tylko w początkowych etapach życia, ale także, gdy będzie ono kreatywnym przedszkolakiem – jasne barwy ścian zapewnią odpowiedni dostęp światła, gdy malec zacznie układać klocki, puzzle, rysować. Charakteru pokoikowi można nadać kolorowymi dodatkami, które będą zmieniać się wraz z wiekiem naszego dziecka lub efektowną, wzorzystą tapetą.

Łóżeczko - jak wybrać ten najważniejszy mebel?

Na początku życia maleństwo będzie spędzało większość czasu w łóżeczku, w ramionach rodziców, na dostawce do łóżka mamy i taty lub w gondoli wózka. Warto zainwestować w takie łóżko, które umożliwi łatwe wyciąganie dziecka w razie potrzeby – dno powinno być regulowane przynajmniej na dwóch wysokościach. W pozycji podwyższonej pozwoli rodzicom zająć się noworodkiem bez konieczności schylania się, natomiast niższe poziomy zapewnią dziecku bezpieczeństwo, gdy zacznie już siadać bądź podejmować pierwsze próby wstania. Równie istotny jest wybór materaca zapewniającego odpowiednie ułożenie dziecka i dobrą wentylację. Wybierzmy takie łóżeczko, aby odległość między szczebelkami nie była zbyt duża. Materiał, z którego wykonane będzie łóżeczko musi być trwały i odporny na odłamania i na gryzienie, gdy dziecku zaczną wyrzynać się ząbki. Praktycznym rozwiązaniem na przyszłość będzie też możliwość wymontowania jednego boku łóżeczka – wówczas przekształci się w tapczanik dla większego szkraba. Dobrym rozwiązaniem dla samodzielnego malucha będzie także możliwość wyjęcia kilku szczebelków – dziecko zyska trochę wolności, mogąc wyjść z łóżeczka, równocześnie będzie zabezpieczone przed wypadnięciem z niego w trakcie snu. Łóżko powinno stanąć w miejscu, w którym nie ma przeciągów ale równocześnie będzie dobrze wentylowane oraz tam, gdzie dziecko nie będzie narażone na przegrzanie (nie stawiajmy łóżeczka blisko kaloryfera). Zwykle odpowiednim miejscem jest więc róg pokoju – w oddaleniu od okna i grzejników.

W początkowym etapie życia dziecka nie warto kupować zbyt wielu zabawek. Bezwzględnie rezygnujmy z gromadzenia pluszaków w łóżeczku dziecka. Niemowlę potrzebuje jak największego, stałego dopływu powietrza i delikatnego, dziennego światła. Niezbędnym zaś okaże się na pewno przewijak dla dziecka – możliwości jest wiele – od minimalistycznej nadstawki na łóżko, przez oddzielną komodę z blatem do przewijania.

Pamiętaj o sobie!

Przy noworodku równie ważne jest, aby zadbać o komfort opiekuna. Udogodnieniem dla rodziców będzie wygodny fotel, w którym będzie można usiąść i nakarmić maleństwo, ale również wypocząć, czuwając nad jego spokojnym snem. Warto, by w pobliżu fotela znalazła się szafka, na której ułożymy ulubioną książkę lub ustawimy kubek herbaty. W przestrzeni tej powinna też znaleźć się lampa o niezbyt mocnym, rozproszonym świetle. Pozwoli odnaleźć się w przestrzeni pokoju, gdy dziecko się obudzi i będzie wymagało opieki w środku nocy, równocześnie nie rozbudzi maleństwa ostrym światłem.

Komoda lub szafa na ubranka i niezbędne w pielęgnacji akcesoria przez dłuższy czas również będą służyły głównie rodzicom. Początkowo dziecięcy pokoik nie wymaga wielu przedmiotów, a ich kolorystyka i ustawienie zależy od naszej wygody i fantazji. Nowoczesne komody wyposażone są także w blaty do przewijania niemowląt – w ten sposób, nie marnując dodatkowej przestrzeni, zyskamy wygodne miejsce do pielęgnacji dziecka oraz przechowywania pod ręką niezbędnych akcesoriów.

Dywan - tak czy nie?

Na samym początku warto rozważyć rezygnację z dywanu. Pomieszczenie dla niemowlęcia musi być łatwe w utrzymaniu i wietrzeniu. Przyjemne, puchate dywaniki na tym etapie nie będą niezbędne. Dzięki temu ograniczymy zbieranie się kurzu i drobnoustrojów w pokoju. Oszczędzimy sobie również frustracji związanej z ciągłym praniem dywanu – małe dziecko sprzyja plamom i przybrudzeniom, lepiej będzie, jeśli będziemy w stanie szybko je zmyć. Jeśli jednak zdecydujemy się na dywan – wybierzmy ten z krótkim włosiem – będzie łatwiej utrzymać go w czystości. W przypadku, gdy nasze dziecko zacznie się już bawić na podłodze, wtedy puchaty i miły w dotyku dywan będzie dobrym rozwiązaniem!

Możemy zrezygnować również z innych tekstyliów w pokoju niemowlęcym. Zakup pościeli zostawmy na czas, gdy maleństwo podrośnie – niemowlęta do wygodnego i bezpiecznego snu potrzebują jedynie śpiworka, otulacza lub rożka. Nie układamy też noworodka na poduszce, a na płaskiej powierzchni materacyka.

Przygotowując pokój dla noworodka, warto myśleć przyszłościowo. Weźmy pod uwagę fakt, że wraz z rozwojem malucha przestrzeń w dziecięcym pokoju będzie zmieniała swoje funkcje. Nie czujesz się wystarczająco pewnie w organizacji wnętrza? Zawsze możesz rozważyć skorzystanie z porady profesjonalnego projektanta wnętrz, który zadba zarówno o skrupulatne i praktyczne wyposażenie przestrzeni, jak i o estetykę. Jeśli już na etapie meblowania pokoju dla dziecka wybierzemy wyposażenie wysokiej jakości i przewidzimy miejsce do nauki i zabawy, unikniemy kłopotliwego remontu gdy niepostrzeżenie nasza latorośl stanie się przedszkolakiem.